Bitlis Eren Üniversitesi Haberleri

Arkeologlar Bitlis Kalesinde bin yıllık Bizans sikkesi buldu

Arkeologlar Bitlis Kalesinde bin yıllık Bizans sikkesi buldu

Bitlis Kalesindeki arkeoloji kazılarında bu sene Osmanlı ve Bizans dönemlerine ait mimari dokunun yanı sıra 90 civarında taşınır buluntu elde edildi. Buluntular arasında Bizans imparatoru 10. Dukas dönemine ait bir sikke de yer alıyor.

Bitlisin Güroymak ilçesinde tarihi mezarlar keşfedildi

Bitlis'in Güroymak ilçesinde tarihi mezarlar keşfedildi

Bitlis'te, Ahlat Selçuklu mezar taşlarının özelliklerini gösteren yeni tarihi mezar taşları bulundu. Şahideli ve sandukalı tiplerdeki mezarların üzerindeki geometrik ve kandil motifli taşlarda, kılıç, kalkan, kama ve Mühr-i Süleyman simgeleri ve…

Bitlisin tarihi arşiv belgelerinden taranacak

Bitlis'in tarihi arşiv belgelerinden taranacak

Akademik çalışmalarla Fransız, Rus, İngiliz ve Osmanlı arşivlerinden toplanan belgelerin kitaplaştırılması, merkez bünyesinde kütüphane ve arşiv oluşturulması hedefleniyor.

Bitlis 180 milyon yıl önce okyanusmuş

Bitlis 180 milyon yıl önce okyanusmuş

Bitlis'in 180 milyon yıl önce okyanus olduğuru söyleyen Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ercan Aksoy, kentteki ocaklardan çıkarılan fosilli mermerleri araştırıyor.

Ahlatın Virane Şehrinde kazı yapılacak

Ahlat'ın Virane Şehrinde kazı yapılacak

Selçukluların yanına Urartular'a ait kalıntıların da bulunduğu Virane Şehir denilen alanda yakında arkeolojik kazıların başlayacağı belirtildi.

Erzurum Kültür varlıkları dijital ortama aktarılacak

Erzurum Kültür varlıkları dijital ortama aktarılacak

Bitlis Eren Üniversitesince yürütülen proje kapsamında Erzurum'daki kültür varlıkları lazer yöntemiyle taranacak, eserlerin 3D boyutlu fotoğrafları ve bilgileri dijital ortamda ziyaretçilere sunulacak