Hasankeyf Haberleri

Hasankeyften 7 tarihi eser daha taşınacak

Hasankeyf'ten 7 tarihi eser daha taşınacak

Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerine taşındığı Hasankeyf'te 7 tarihi eser daha yıl sonuna kadar aynı şekilde taşınacak. Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi ve Orta Kapı'nın taşınması için hazırlıklar tamam.

100 yıl önce Hasankeyf resim sergisi

100 yıl önce Hasankeyf resim sergisi

Batman Müzesinde açılan sergide Gertrude Margaret Lowthian Bell'in 1911 yılında antik kent Hasankeyf'te çektiği fotoğraf kareleri büyük ilgiyle gördü.

Hasankeyfe müze kuruluyor

Hasankeyf'e müze kuruluyor

Gelecek yıl hizmete açılması planlanan, 60 bin metrekarelik alana sahip olacak müzede Hasankeyf başta olmak üzere bölgedeki kurtarma kazılarından çıkarılan eserler sergilenecek.

Zeynel Bey Türbesi yeni yerine taşındı

Zeynel Bey Türbesi yeni yerine taşındı

Batman'daki tarihi Zeynel Bey Türbesi, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşındı. Sabah saat 08.00'de başlayan taşıma işlemi, 11.35'te tamamlandı

Zeynel Bey Türbesinin Hasankeyfteki son görüntüleri

Zeynel Bey Türbesi'nin Hasankeyf'teki son görüntüleri

Ilısu Baraj Göl alanından çıkarılarak, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınacak Tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin taşınma süreci başladı. Türbe, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınmak üzere SPMT aracına yerleştirildi.…

Zeynel Bey Türbesi mayısta taşınabilir

Zeynel Bey Türbesi mayısta taşınabilir

Ilısu Barajı'nın tamamlanması durumunda su altında kalacak 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması için güzergah yolunun asfaltlama çalışmaları sona erdi.

Türbe taşınırken kubbesi çökebilir uyarısı

Türbe taşınırken kubbesi çökebilir uyarısı

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasına karşı çıkan 3 ayrı sivil toplum örgütü bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı ve taşımayı yapacak firmanın daha önce hiç tarihi eser taşımadığına dikkat çekti.

Zeynel Bey Türbesini SPMT aracı taşıyacak

Zeynel Bey Türbesi'ni SPMT aracı taşıyacak

Batman'ın Hasankeyf ilçesine, Ilısu Barajı'nın tamamlanması durumunda su altında kalacak 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'ni yeni yerine taşıyacak özel araç getirildi. Bu araçlarla türbenin nasıl taşınacağı animasyonda tüm detayları ile görülüyor.…

1.100 tonluk türbe taşınmaya hazır

1.100 tonluk türbe taşınmaya hazır

650 yıllık türbe Zeynel Bey Türbesi, 18 Nisan'da yeni yerine taşınacak. Taşıma için aralarında 6 mühendis ve 3 mimarın da bulunduğu 52 kişilik ekip ve teknik techizat hazır.

Hasankeyf yeniden yapılandırılıyor

Hasankeyf yeniden yapılandırılıyor

Yapılan proje tarihi, çevresel ve kültürel değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması bakımından çok büyük önem arz etmektedir. Proje tamamlandığında bölgedeki turizmin gelişmesine de çok ciddi katkılar sağlanması bekleniyor.…

Hasankeyfe jeolojik inceleme

Hasankeyf'e jeolojik inceleme

Hasankeyf anti̇k kenti̇ni̇n jeoloji̇k-jeotekni̇k bakımdan araştırılması ve güçlendi̇ri̇lmesi̇ çalışmasına ilişkin sözleşme i̇mzalandı.