Yumuktepe Höyüğü 2022 arkeoloji kazılarından görüntüler

Mersin`in Toroslar ilçesindeki Yumuktepe Höyüğü arkeoloji kazıları, İtalya`nın Bari Aldo Moro Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giulio Palumbi başkanlığındaki 13 kişilik ekiple sürdürülüyor.

Yumuktepe Höyüğü Arkeoloji Ekibi, 2022 yıulı kazılarında Neolitik Dönem`den Orta Çağ`a kadar farklı dönemlerin izlerine ulaşmak için höyüğün 3 ayrı bölümünde çalışma yapıyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Giulio Palumbi; Yumuktepe`nin milattan önce 7 binli yıllara uzanan 9 bin yıllık tarihinde çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, "Sezon kazılarımız 3 kısımda sürüyor. İlk bölümde, milattan önce 6 bin 500`lü yıllar olan erken Neolitik Dönem`de çalışıyoruz. İkinci olarak da ilerisindeki kocaman anıtsal Kalkolitik sur yapılarını daha iyi anlayabilmek için yeni açmalar yaptık. Burası, çok karmaşık bir mimarinin olduğunu gösteriyor. Üçüncü olarak da geç dönemler için höyüğün tepesinde, hiç çalışılmamış bir alanda Orta Çağ ve Bizans dönemlerine ait tabakaları güzel şekilde ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Sonraki yılların hedeflerini de dahil edersek burada, Bizans Dönemi`nin altında Demir ve Hitit çağları gibi daha önceki tabakaları, dönemleri bulmayı hedefliyoruz." dedi.

Yumuktepe Höyüğü 2022 arkeoloji kazılarından görüntüler