Kazı alanında tanışan arkeolog ve restoratör kazı alanında nikah kıydı

Kazı alanında tanışan arkeolog ve restoratör kazı alanında nikah kıydı

Mardin'deki Dara antik harabelerinde yapılan arkeolojik kazılar sırasında tanışan arkeolog Erkan Güzel ile restoratör Asiye Atay, kazı yaptıkları tarihi Babil Zindanlarında attıkları imzalarla hayatlarını birleştirdiler.

Yaklaşık 3 yıl önce Mardin'in Dara Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazılarda tanışan arkeolog Erkan Güzel ve restoratör Asiye Atay, evlenmeye karar verdi.  Tarih tutkunu çift, nikahlarını düğün salonu yerine birlikte kazı yaptıkları Babil zindanlarında yaptı.

İHA'nın haberine göre arkadaşları tarafından Babil zindanında kurulan platform ve nikah masası ile köy çocuklarının alkışları arasında zindana giren Erkan Güzel ve Asiye Atay çifti. müzik eşliğinde dans ettikten sonra nihah kıydılar. 

Mardin Müzesi'nde restarötör olarak çalışan Asiye Atay, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine eşi ile bir arkeolojik kazı sırasında tanıştıklarını anlatarak, "3 yıldır birbirimizi tanıyorduk. Laboratuvara getirdiği eserlerle diyaloğumuz arttı. Bir arkeolog bir restoratör kazı aşkı ortaya çıktı. Bu tarihi kentte evet demek beni çok mutlu etti" dedi.

Arkeolog Erkan Güzel ise, Dara kazılarında da çok fazla vakit geçirdiklerini söyledi. Güzel, "Sonrasında güzel bir arkadaşlığımız oldu. M.Ö. 3 bin yıllık bir eserdi ve o eseri birlikte restore ettik. Bu sürede samimi olduk. 1 buçuk yıldır nişanlıydık ve bu nikahla sonlandırdık. Dara tarihi açıdan çok önemlidir. Doğu'nun Efes'i olarak bilinen tarihi açıdan önemlidir. Arkeolog olduğum için hayalimdi. O yüzden tarihi bir yerde evlenmek istedim. Çok mutluyum" diye konuştu.


Benzer Haberler & Reklamlar