Çatalhöyük arkeoloji kazılarının yeni başkanı Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy

Çatalhöyük arkeoloji kazılarının yeni başkanı Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy

Ege Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Arkeolog Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu, Çatalhöyük arkeoloji kazılarının yeni başkanı olduğunu açıkladı.

50 yılı aşkın süredir devam eden Çatalhöyük arkeoloji kazılarının başkanlığına İngiliz arkeolog James Mellaart ve Ian Hodder'dan sonra Türk arkeologu Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy, kendisinin getirileceğini açıkladı.

Çatalhöyük kazısının yeni başkanı henüz resmi olarak açıklanmadı ama Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy, sosyal medya hesabından, Çatalhöyük kazılarının yeni başkanı olarak göreve başlayacağını duyurdu.

Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy, gelişmeleri takipçilerine; “Arkadaşlar resmileşmediği için şimdiye kadar paylaşmaktan kaçındım. Amaç gizlemek saklamak değildi. Sadece temkindi. Ancak çeşitli vesilelerle ve kontrolüm dışında bu haber tabi duyuldu. Çatalhöyük kazısının yeni başkanı olarak göreve başlamak üzereyim. Söyledim işte. Tek diyeceğim: elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.” mesajı ile aktardı.

Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy kimdir?

2010 yılından araştırma görevlisi olarak göreve başladığı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünde 2013 yılından bu yana Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy, Prehistorya ve Önasya Arkelojisi alanlarında uzman.

Lisans eğitimini 1996 -2001 yılları arasında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi üzerine yapan Çiler Çilingiroğlu, Yüksek Lisansını 2001-2004 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünde tamamladıktan sonra, doktorasını 2004 ile 2009 yılları arasında Tübingen Üniversitesi (Eberhard Karls Universitaet Tübingen) Tarih Öncesi ve Erken Tarih Enstitüsü'nde (Institut für Ur- und Frühgeschichte)'da Prehistorya üzerine yaptı.   Yüksek Lisans tezi "İlk Çanak Çömleğin Ortaya Çıkışında Kırmızı Astarlı Mallar Sorunu" üzerine olan
Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy'un doktora tezi (Central-West Anatolia from the late seventh to early sixth millennium BC examined in the light of pottery from Ulucak (Izmir) ) İzmir Ulucak çanak çömleklerinin incelemesi ışığında yirminci yüzyılın sonlarından altıncı binyıl ortalarına kadar olan Orta-Batı Anadolu üzerine oldu.   Alanında yaklaşık yarım düzine kitaba ve bir düzineyi aşkın makaleye imza atan Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy, iyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor.   Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy; Avrupa Arkeologlar Derneği (European Association of Archaeologists)
ve Dünya Arkeoloji Kongresi (World Archaeological Congress) üyesi.   arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar