Restorasyon

Çapanoğlu Külliyesi restore edilecek

Çapanoğlu Külliyesi restore edilecek

Yozgat şehrinin kurucusu Çapanoğlu ailesi tarafından inşa ettirilen, Çapanoğlu Büyük Cami, Hamam ve ticaret merkezinden oluşan külliyeden geriye kalanların restore ettirilip, gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.…

Hz. İsa ve havarilerin altında namaz kılınan cami

Hz. İsa ve havarilerin altında namaz kılınan cami

Hazreti İsa ve havari figürlerini bir caminin kubbesinde görenler çok şaşırıyor. Figürler, camide namaz kılınacağı zaman perde sistemiyle kapatılıyor, diğer zamanlarda ise açık tutuluyor. Ziyaretçilerin takdir ettiği olayı, cami cemaati saygı ve…

Selimiye Camisinin röntgeni çekiliyor

Selimiye Camisi'nin röntgeni çekiliyor

Mimar Sinan şaheserlerinden Selimiye Camisi'nin yer altındaki varlıklarını tespit amacıyla GPR cihazı ile zemin üzerinden tarama çalışmaları başladı.

Somuncu Babanın doğduğu ev restore edildi

Somuncu Baba'nın doğduğu ev restore edildi

Anadolu erenlerinden adı daha çok Aksaray, Bursa ve Malatya'nın Darende ilçesi ile özdeşleşen Somuncu Baba'nın Kayseri'de doğup büyüdüğü evi, çilehanesi ve adına yapılan cami, keşfedilmeyi bekliyor.

Hereke Kalesi restorasyonunun yüzde 60ı bitti

Hereke Kalesi restorasyonunun yüzde 60'ı bitti

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde yer alan ve Bizans döneminde 640'lı yıllarda yapıldığı tahmin edilen Hereke Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarının 2018 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.