Londrada müzayede edilecek Osmanlı eserleri

Londra'da müzayede edilecek Osmanlı eserleri

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra'da dünyaca ünlü açık artırmalara ev sahipliği yapan Sotheby’s Müzayede Evi’nde Osmanlı dönemine ait güzide eserler beğeniye sunulacak.

Tieion Antik Kenti

Tieion Antik Kenti

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Filyos beldesinde yer alan ve Tieion Antik Kenti'nde kazı çalışmalarında elde edilen bulgular ve eserler, sadece bulunduğu alanın değil tüm Karadeniz Bölgesi'nin tarihine ışık tutuyor.

Halhallı ve bilezikli erkek iskeletleri bulundu

Halhallı ve bilezikli erkek iskeletleri bulundu

Çorum'un Uğurludağ ilçesindeki Resuloğlu ören yerinde sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan 4 bin 500 yıl öncesine ait mezarlıklardaki iskeletler üzerinde bulunan süs eşyaları, silah ve takılar, bilim dünyasına önemli…

TANAP Boru hattına Roma Mezarları bulundu

TANAP Boru hattına Roma Mezarları bulundu

Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki Şah Deniz 2 Sahası'nda üretilecek doğal gazı Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı amaçlayan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında, Kütahya'nın Domaniç ilçesinde, boru hattı…

Safranbolu

Safranbolu

Safranbolu evleri 41 yıl önce koruma altına alındı.

Phaselis Antik Kenti milim milim batıyor

Phaselis Antik Kenti milim milim batıyor

Kentin yaklaşık 2 bin senede 2 metreye yakın battığı tespit edildi. Antik kentin havadan çekilen fotoğraflarında, deniz içerisinde kalan kalıntılar da görülebiliyor.

Soğmatarda beş bin yıllık oyuncak at arabası bulundu

Soğmatar'da beş bin yıllık oyuncak at arabası bulundu

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden Şanlıurfa'da, Hazreti Musa'nın yaşadığı yer olarak rivayet edilen Soğmatar Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında yaklaşık 5 bin yıllık oyuncak at arabası ve buna ait tekerlekler bulundu.

Polonya tarihi legolarla canlandırıldı

Polonya tarihi legolarla canlandırıldı

Polonya'nın Krakow şehrinde bulunan HistoryLand (Tarih Diyarı) sergisinde Polonya tarihi ve Grunwald Savaşı bir milyondan fazla lego kullanılarak yapılan maketler ile canlandırıldı.