Avrupa

Vikinglerin Müslümanlarla ilişkileri araştırılıyor

Vikinglerin Müslümanlarla ilişkileri araştırılıyor

İslami Kültür mirası konusundan uzmanlaşmış, Londra'da serbest gazetecilik ve seyahat yazarlığı yapan yayıncı Tharik Hussain, Viking mezarlarında bulunan Allah ve Ali yazılı arkeolojik buluntuları BBC'ye yorumladı.

Buzadam Ötzinin baltasına benzer balta bulundu

Buzadam Ötzi'nin baltasına benzer balta bulundu

Arkeologlar, İsviçre'de ünlü Buzadam Ötzi'nin öldüğünde taşıdığı baltaya benzeyen bir bakır balta daha buldular. Bulunan balta da Ötzi'nin baltası gibi yüzlerce mil uzaktaki Toskana'dan gelen bakırdan yapılmış.

Kanuni Türbesinde 2107 arkeoloji kazıları sona erdi

Kanuni Türbesinde 2107 arkeoloji kazıları sona erdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Macaristan'ın Zigetvar kentinde yeri tespit edilen Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömüldüğü alandaki çalışmaların üçüncü etabı sona erdi.

Karadenizde bulunan gemilerdeki halat dahi çürümemiş

Karadeniz'de bulunan gemilerdeki halat dahi çürümemiş

Karadeniz'de inanılması güç arkeolojik keşif sürüyor: Roma, Bizans ve Osmanlı devrinden kaldığı tespit edilen onlarca geminin, güvertesindeki halatlarından birisinin dahi çürümeden günümüze kadar kalmış olması hayretle karşılandı.…

Kanuni Türbesi projesi 2019da tamamlanacak

Kanuni Türbesi projesi 2019'da tamamlanacak

Bu yılki çalışmalarda tekkenin tamamen ortaya çıkarılması beklenirken, bölgedeki arkeolojik malzeme, ortaya çıkan yapılar ve bunların parçası olan küçük eserler belgeleniyor.

Kırımda 2 bin yıllık sunak bulundu

Kırım'da 2 bin yıllık sunak bulundu

Arkeologlar Kırım’da gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar sırasında M.Ö. 3. yüzyıla ait sunak keşfettiler. Sunağın istilacı Spartalıların Artemis, yerli halkın ise Kimmer Tanrıçası Deva olarak tapındığı bekaret tanrıçası Maiden'e ait olduğu…

Bir Pompei de Fransada tesadüfen keşfedildi

Bir Pompei de Fransa'da tesadüfen keşfedildi

Fransa'da 2 bin yıllık antik yerleşim yeri bulundu. Olağanüstü keşif bölgesi ilan edilen alanda bulunan Roma dönemine ait antik yerleşim yeri, İtalya'daki Pompei antik kentine benzerliğiyle dikkati çekti.