Arkeoloji

Gaziantep Müzesinde Palmira izleri

Gaziantep Müzesi'nde Palmira izleri

Zeugma Antik Kenti'nden daha önce çıkarılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen bazı heykellerin, Suriye'nin ünlü Palmira Antik Kenti'ndeki eserlerle aynı stile sahip olduğu bildirildi

Malezyada 5000 yıllık iskelet sevinci

Malezya'da 5000 yıllık iskelet sevinci

Uzun yıllardır sistemli arkeolojik kazılarda insan kalıntısı bulunamayan Malezya'nın Guar Kepah Neolitik alanı yakınlarındaki yol çalışması sırasında tesadüfen iskelet parçaları bulundu..

Kibyra Antik Kenti, 2017 kazılarına hazırlanıyor

Kibyra Antik Kenti, 2017 kazılarına hazırlanıyor

Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, Mayıs ayında tamamlanacak temizlik çalışmalarının ardından Kibyra Antik Kenti'nde Ramazan Bayramı sonrası yeni sezon arkeoloji kazılarına başlanacağını açıkladı. Kent için açılacak 4 Milyon TL'lik proje ihalesi için de…

Rusyada Paleolitik Venüs heykelciği bulundu

Rusya'da Paleolitik Venüs heykelciği bulundu

Arkeolojide 'venüs' olarak nitelendirilen ve 'ana tanrıça' kültüyle bağlantısı olduğu tahmin edilen heykelciklere Rusya'da 5 cm uzunluğunda mamut dişinden oyulmuş bir yenisi eklendi.

Mısırda 3500 yıllık mumyalar bulundu

Mısır'da 3500 yıllık mumyalar bulundu

Mısır'ın Draa Abul Nagaa bölgesinde, yaklaşık 3500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen mezarda; mumya, lahit ve çok sayıda heykel bulundu. Lahit üzerinde uzmanlar tarafından çalışma yapıldı.

Dede Tümülüsü arazisi SİT Alanı ilan edildi

Dede Tümülüsü arazisi SİT Alanı ilan edildi

Halk arasında ‘Dede’ olarak yatır olarak kabul gören Dede Tümülüsü'nün bulunduğu alan Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ili birinci derece sit alanı olarak tescillendi.