Sagalassos kaşifine davullu zurnalı uğurlama

 

Burdur’un Ağlasun İlçesi’ndeki Sagalassos Antik Kenti’ndeki kazıları 24 yıldır sürdüren Prof. Dr. Marc Wealkens, başkanlığı asistanı Prof. Dr. Jeroen Poblome’e devretti. 1986 yılında Ağlasun İlçesi’ne gelerek yaptığı keşifle Sagalassos Antik Kenti’nde 1989 yılında kazı başlatan Prof. Dr. Marc Wealkens, Burdur Müzesi eşliğinde çalışmalarını sürdürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle kazı başkanı olan Prof. Dr. Marc Wealkens, 24 yıllık serüvenini tamamladığını belirterek görevi bıraktı.

Belçikalı Prof. Dr. Marc Wealkens için Sagalassos’ta veda töreni düzenledi. Partiye Burdur Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Sagalassos kazılarında görevli personel ve çok sayıda davetli katıldı. İlk olarak davetlilerle birlikte kazı alanını dolaşan Prof. Dr. Marc Wealkens için akşam Sakarca Mahallesi’ndeki Belçika Kazı Evi’nde davullu, zurnalı eğlence düzenlendi.

Gecede konuşan Prof. Dr. Marc Wealkens, “Sagalassos çok büyük bir şehir olacaktır. 1986’da bir yüzey araştırması yaparak antik kenti keşfettik. 1989’da da kazılara başladık. Bu kazıların başlamasından bugüne kadar bana yardımcı olan değerli dostum Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci’e teşekkür ediyorum. Sagalassos benim çocuğumdur. Çocuğumu büyütmeye çalıştım. Bundan sonra da sizlere emanet ediyorum. Çocuğumu büyütün ki yaşasın” dedi.

Sagalassos Antik Kenti’nin anahtarını Prof. Dr. Wealkens’ten alan asistanı Prof. Dr. Jeroen Poblome ise “Kazı çalışmalarımız devam edecek. Birlikte çalışmaya ve Sagalassos’u büyütmeye gayret edeceğiz. Sagalassos’un anahtarını aldık. Hocamızın kazı başkanlığı sona erdi ama bizim nazarımızda o değerli şahsiyet halen bizim hocamız ve başkanımızdır” dedi. Prof. Dr. Jeroen Poblome daha sonra Sagalassos Antik Kenti’nin anahtarını boynuna astı. Kazılar sırasında pek çok heykel ve eser ortaya çıkaran 65 yaşındaki Prof. Dr. Marc Wealkens, yaşantısında Belçika’da devam edecek.

DHA

 
Sagalassos kaşifine davullu zurnalı uğurlama

Related Posts

 
 

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

 
 

Leave a Comment